ФИТНЕС

Тренинг во домашни услови: 20 минути вежбање за затегнато тело

Без изговори! Тоа е мотото на фитнес инструкторката Памела Реиф која нагласува дека за вежбање ви треба само добра волја. Доказ за тоа се нејзините видеа со инструкции за вежбање во кои не користи никаква опрема за вежбање. Овој фитнес туторијал ќе ви помогне да имате целосен тренинг за 20 минути во домашни услови. Памела препорачува да го повторувате овој ...

Read More »

Вежби во домашни услови со кои ќе согорите 500 калории за 30 минути

Сакате да ослабете и да ги стегнете мускулите, но немате многу слободно време? Не мора да одите во теретана за да ги остварите овие цели, туку само да одвоите 30 минути за вежбање во вашиот дом. Многу често напорите за водење поздрав живот ни се попречени од недостатокот на слободно време, но всушност само треба добро да се организирате. Препораките ...

Read More »

Дали протеините се пијат со млеко или со вода?

Протеините се најважни кога станува збор за изградба на мускулите. Јаглехидратите и мастите исто така играат голема улога, но доколку сакате да видите побрз резултат, внесот на протеини треба да биде правилен. Голем број луѓе сметаат дека ќе ја зголемат телесната маса со помош на протеини, но тоа не е така. Протеините се главната хранлива состојка на мускулите и се ...

Read More »

Девет вежби за рамен стомак кои можете да ги направите дома

Бидејќи летото и понатаму е во полн замав, сигурно сакате да ја задржите идеалната форма на телото или пак да ја подобрите, доколку е тоа возможно. Летното тело започнува од рамниот стомак, па затоа денеска ви предлагаме неколку едноставни вежби кои можете да ги направите во удобноста на вашиот дом. Секако, не може да ги постигнете идеалните резултати само преку ...

Read More »

5 едноставни начини на вежбање ако немате време за цела рутина

Одењето во теретана секој ден звучи одлично, но за многу луѓе ова е нереално. Ако сте личност со пренатрупан распоред, за вас е вистинска победа ако успеете да направите вечера и да се видите со пријателите. За среќа, вежбањето не мора да ви одзема многу време. Постојат безброј едноставни начини да вежбате повеќе без да поминувате часови во теретана. 1. ...

Read More »

(ВИДЕО) 2 во 1: Тренинг за рамен стомак и стегнат задник

Вежбањето по целни групи може да ве демотивира бидејќи не ги гледате доволно брзо посакуваните резултати. Одењето во теретана може да ви направи притисок за тоа како и колку вежбате. Овие вежби за во домашни услови, без тегови и опрема, се идеални за вежбање во приватноста на вашиот дом и се тренинг истовремено за израмнување на стомакот и за зацврстување ...

Read More »

Три нови фитнес апликации кои ќе ги обожавате

Потребен Ви е дигитален стимуланс за фит тело? Овие апликации ќе го решат тој проблем! Sworkit   Според Американскиот универзитет за спортска медицина оваа апликација беше оценета како квалитетна според параметрите за безбедност, истегнување и прогресија. Преполна е во вежби кои можат да се изведуваат со сопствената тежина и тоа додека сте дома според параметрите “послаби”, “посилни”, “фит”. Keelo Апликацијата ...

Read More »

Тренинг за 30 минути – без опрема, без тегови

Стопете ги калориите со овој режим на вежбање за кој ви се потребни само 30 минути дневно. Можете да вежбате дома, на отворено, во сала…каде ви е најудобно, а најдобро од сѐ е што не ви се потребни скапи справи, опрема или тегови за да постигнете резултати.

Read More »

Брз и ефикасен тренинг: Недостигот на време не е изговор

Дали сте знаеле дека не мора да вежбате цел час за да го изгубите вишокот килограми и да го доведете телото во подобра форма? Најновите истражувања покажуваат дека немањето доволно време за вежбање веќе не е изговор. Според истражувањето објавено неодамна во Европскиот журнал за применета психологија, квалитетен тренинг од 15 минути подеднакво го поттикнува метаболизмот како и 35 минути ...

Read More »

Избор на тренинг: Дали да вежбате со големи или мали тежини?

Кога станува збор за основните принципи на тренингот, секогаш се поставува главното прашање – кои се предностите на тренинзите со големи, а кои со мали тежини? Вежбањето со помали тежини во поголем број повторувања влијае на мускулите како и вежбањето со големи тежини, но со помал број на повторувања. Од тежината која ја подигнувате зависи кои типови на мускули ќе ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX