СЕ ЗА ДОМОТ

Направете сами: Креативни празнични декорации

Самата новогодишна и божиќна прослава, дефинитивно не се најзабавните денови од целата година. Магијата се состои во самото очекување на празничниот дух, кој го обзема целиот свет. Сепак, празничното расположение нема да нѐ зафати, доколку самите не се потрудиме да се инспирираме. За таа цел, направете сами, едно од овие 15 креативни декорации, кои ќе ви причинат задоволство за пристигнувањето ...

Read More »

10 големи грешки што најверојатно ги правите при перењето на вашата облека

Од појавата на електричната машина за перење облека во 1900-тите, перењето станало многу побрза и полесна обврска. Но, сè уште постојат грешки при перењето што многумина од нас продолжуваат да ги прават. Поради овие грешки можете да ги уништите и вашите омилени парчиња облека. Па, погледнете некои од најчестите и како да ги избегнете. 1. Не употребувате антибактериско средство за ...

Read More »

Експертите пресудија: Ова се трите најдобри билки за секој дом

Доколку сте тип на личност која купува растенија за домот само затоа што ви се допаѓаат, имаме лоши вести за вас – не сите видови на цвеќиња успеваат во исто опкружување. Една од причините за тоа е што просториите во вашиот дом се исполнети со различен извор на светлина. Затоа, експертите од “Home Advisor” издвојуваат три билки кои можат да ...

Read More »

Работи кои задолжително треба да ги исчистите веднаш по купувањето

Иако сите знаат дека кога ќе се купи нова облека, треба да се испере, сепак многумина знаат некое парче да го облечат веднаш по купувањето. Но, исто како што го миете зеленчукот и овошјето пред јадење, истото важи и за многу други работи, кои треба да ги исчистите пред употреба. Во оваа група припаѓаат облеката, чевлите, постелнината и други домаќински ...

Read More »

Стилски начин за употреба на повеќе акцентирани бои!

Нагласената или акцентираната боја е смела нијанса што се истакнува од остатокот на просторијата, ја прави посветла, похрабра и многу попривлечна … Оваа боја може да се појави на акцентирани ѕидови, на неколку разнобојни парчиња мебел или уметнички дела, или едноставно на аксесоари како перничиња. Главната цел е да користите само една акцентирана боја, одбрана од светла палета за да ...

Read More »

Растенија кои треба да ги има во секој дом!

Кинески долар Ова растение сака светли места, но без директна сончева светлина. Што се однесува до наводнувањето, доволно е еднаш добро да се полие со вода, а потоа да се дозволи почвата целосно да се исуши пред повторно наводнување. Драматичниот изглед на листот сигурно ќе го привлече вниманието на многумина, па затоа е на прво место на оваа листа. Алоe ...

Read More »

Како да внесете лесни есенски детали во домот!

Есента е речиси на прагот и сега е вистинското време да размислите за најдобрите начини како да ја поздравите оваа сакана сезона, со совршена домашна  декорација. За сето ова, постојат многу начини, од кречење на ѕидови до додавање на ситни, фини есенски детали, но сега ние ќе се потпреме само на најлесните, кои можат многу брзо да се имплементираат во ...

Read More »

Како да се ослободите од мравките во домот?

Ако сте имале несреќа во домот да ви се појават мравки, во тој случај обидете се да не користите отрови за да се ослободите од нив. Најдобро е да пробате да ги отстраните по природен пат, а еден од нив е неколку дена по ред да го прскате местото на кое сте ги забележале овие непосакувани гости со течност, која ...

Read More »

Не можете да се изборите со пајаците во вашиот дом? Пробајте го овој трик!

Без разлика колку чистите и уредувате во вашиот дом, пајаците секогаш ќе најдат начин да влезат, и да го окупираат најмирното место каде што ќе постават и пајажина. За среќа, постои природен и безболен начин да се решите од нив еднаш засекогаш, без да мора да ги бркате низ домот или пак, да ги убивате. Пајаците, како и поголемиот број ...

Read More »

На кој начин родителите ги здебелуваат своите деца и како вие да го избегнете тоа?

Дебелината кај децата станува навистина сериозен проблем. Иако оваа појава е најчеста во развиените и земјите во развој, детската дебелина е глобален проблем. Никој родител не сака неговото дете да биде дебело, но повеќето деца се соочуваат со дебелина токму поради нив. Иако тоа не ви е намерата, ако вашето дете е дебело најверојатно вината е ваша. За среќа, можете ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX