РЕЦЕПТИ

Готова за 20 минути: Неодолива кремпита што веднаш ќе ја изедете!

Потребни состојки: 1,3 литри млеко1 путер6 лажици остро брашно6 јајца10 лажици шеќер (бел или кафеав)2 пудинга од ванила2 кори за крем-пити Приготвување: Одвојте ги жолчките од белките и изматете снег од белките.Половина од млекото ставете го во сад и во него додајте жолчки, шеќер, брашно и пудинг, па сето тоа добро изматете го додека не добиете изедначена смеса без грутки.Другата ...

Read More »

3 рецепти за брзи, посни колачиња

За сите слави, родендени и разни свечености кои се погодуваат во посен период: Чоко триаголници Состојки: 250g шеќер1 шолја вода250g мелени ореви100g сечкани ореви150g стопено посно чоколадо100g сечкано суво грозје100g сечкани желе бонбони За глазура: 100g посно чоколадо Подготовка: Измешајте го шеќерот со шолја топла вода, додека не се стопи. Додајте ги оревите, и сечкани и мелени, стопеното чоколадо, сувото ...

Read More »

Домашни рафаело бомбици без шеќер

Рафаелo бомбиците се омилениот десерт на децата, но исто така и на возрасните членови на семејството. Затоа ви го претставуваме овој рецепт за совршен десерт, кој не содржи шеќер и исто така ќе биде идеален за оние кои се грижат за линијата на телото. Потребни состојки: 120 гр свежо крем сирење 3 лажички стопено кокосово масло 3 лажички слатка павлака ...

Read More »

Мезиња за љубителите на лук

  Почнува ладната сезона, а тоа значи дека треба да ги засилите дозите на лук во исхраната за да го подобрите имунитетот. На љубителите на лук не им треба посебна мотивација да го стават овој еликсир во секое јадење, а овие осум рецепти за мезиња богати со лук сигурно ќе се најдат на нивниот редовен репертоар во кујната.  

Read More »

Како да го спасите јадењето кое сте го пресолиле?

Доколку ви се истурило малку повеќе сол во супата, манџата, гулашот или сосот, додадете малку вода и свеж босилек и додадете зеленчук како кромид и моркови, па продолжете со варењето уште 10 минути. Киселината на лимоновиот сок и оцетот исто така помага во ублажувањето на солениот вкус, па слободно додадете неколку капки во течноста. Доколку рецептот го дозволува тоа, додадете ...

Read More »

Домашен сок и џем од аронија

Сокот од аронија е вистинска витаминска бомба, особено потребна во зима и пролет. Постојат многу рецепти за правење на сок од аронија. Овој рецепт прилично лесно се прави. Аронијата е особено богата со витамин Ц и е исклучително корисна за здрав и силен имунолошки систем, за срцето и тироидната жлезда. Потребни производи за 1 доза (може да се подготви и ...

Read More »

Брза бисквит торта

Потребни состојки: 1 литар млеко 4 кесички прашок за пудинг од ванила 12 лажици шеќер 200 грама бела чоколада за готвење 250 грама маргарин 450 грама бисквити 2 кесички шлаг пена Сечкани лешници Начин на подготовка: Сварете го пудингот со млекото, а додека е топол пудингот додадете ја чоколадата и мешајте додека не се растопи. Изматете го маргаринот, така што ...

Read More »

Готварски трик за најубави палачинки

Палачинките се омилено јадење кај многумина, но на домаќинки не секогаш им успева да направат добро тесто за овој деликатес. Еве еден готварски трик, со кој се служат слаткарите, тестото за палачинките ги прави меки, слатки и воздушести. Во рецептот кои го подготвуваат слаткарите прво што е потребно јајцата да бидат свежи. Потоа кога ќе се скрши јајцето, белката се ...

Read More »

Ставете крај на сувото и жилаво месо: Пред печење задолжително направете го ова!

Доколку сакате месото повеќе никогаш да не ви е суво и жилаво, пред термички да го обработите, задолжително ставете го да отстои во маринада! Ви го препорачуваме овој совршен рецепт: Состојки:  – Половина шолја маслиново масло – Половина шолја пиво – 1 лажица мед – 1 лажица сол – 3 чешниња лук Подготовка: Излупете го лукот и гмечете го додека ...

Read More »

Торта од три состојки – подготвена за 15 минути

Тортата од само три состојки е сочна и вкусна и, што е најважно, многу лесна за подготовка. Издвоете многу малку време и уживајте во вкусен, евтин и освежителен десерт, создаден за топли денови. Потребни состојки: 500 g млечен бисквит 500 ml јогурт 200 g слатка павлака 6 банани 1 кисела павлака Начин на подготовка: Бисквитите искршете ги на парчиња, па ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX