ПОЧЕТНА

Што се случило на денот кога изумреле диносаурусите?

Астероид удрил во Земјата со јачина од 10 милијарди атомски бомби, предизвикал пожари, цунами и облак од сулфур што го „задушил“ Сонцето и Земјата била „окована“ во мраз, што довело до исчезнување на диносаурусите. Експерти од Универзитетот на Тексас открија, врз основа на примероци собрани од кратерот што го направил астероидот на територија на денешно Мексико, што се случувало на ...

Read More »

Зошто модриците ја менуваат бојата додека поминуваат?

Модриците настануваат кога ќе го удрите коленото или лактот, или ако фатите прст. Тогаш се оштетуваат крвните садови, но не се повредува кожата. Капиларите се наоѓаат помеѓу кожата и другите ткива и кога пукаат, нивната содржина се заглавува помеѓу ткивото. За среќа, кога модринката почнува да менува боја, повеќе не боли. Ако сте се запрашале што се случува со кожата ...

Read More »

Последниот спот на Фреди Меркјури крие тажна приказна

Еден од најдобрите пејачи на сите времиња, легендарниот Фреди Меркјури, пејачот на групата Queen, живеел 45 години од неговиот живот и зад себе оставил бројни незаборавни хитови кои и денес се слушаат, како што се „We are the Champions“, „We will rock you“, „Radio Gaga“, The Show must go on“, „Bohemian Rhapsody“… Фреди починал на 24-ти ноември 1991-та година по ...

Read More »

Ако сте инсталирале некоја од овие апликации, веднаш избришете ја и проверете ја вашата банкарска сметка

Опасниот софтвер во позадина тајно клика на оглас во рамките на апликацијата и се пријавува без ваше знаење на онлајн сервис кој се плаќа. „Џокер“ опасниот софтвер е наречен по негативецот од серијалот за суперхеројот Бетмен, доега е пронајден кај 24 апликации за Android оперативниот систем на Google кои се до неодамна беа достапни за симнување на Google Play. Пред ...

Read More »

За првпат успешно телепортиран објект во вселената

Научниците успеаја за првпат успешно да телепортираат објект од Земјата во вселената отворајќи пат за далеку поамбициозни идни откритија кога станува збор за телепортацијата. Сѐ почнува од почеток, од малку. Така и научниците во Кина успеаја да испратат фотон од Земјата до сателит кој орбитира во вселената. Процесот наречен квантен заплет го пренесе фотонот дури 500 километри подалеку од местото ...

Read More »

Најчестите нуспојави од кето диетата

Ако размислувате да ја држите познатата кето диета која се темели на намален внес на јаглехидрати, а зголемена количина на масти, мора да знаете дека постојат некои нуспојави кои се појавуваат во првите денови или недели. Кето грип Кето грип е најчеста нуспојава, посебно кај луѓе кои консумираат многу јаглехидрати. Се јавува кога ќе се исцрпат залихите на јаглехидрати и ...

Read More »

„Се плашев, постојано ми се закануваше“ – поранешната сопруга на Мајкл Џексон открила зошто не сакала да има деца со него

Контроверзниот пејач и денес е инспирација за многумина за различни теории на заговор. Иако фамата околу документарецот „Leaving Neverland“ речиси се смири, на многумина од обожавателите сè уште ги интригира бракот на Лиза Мери Присли и Мајкл Џексон. Парот се венчал во 1994-та година, кога Џексон наголемо го обвинуваа за педофилија, а околу нивниот брак настанале многу теории на заговор, ...

Read More »

Пијалак што ќе го исчисти вашето тело од токсини

Кога размислуваме за нашето здравје, треба да посветиме поголемо внимание на цревата и на нашиот дигестивен систем. Ако цревата не функционираат правилно, може да се појават голем број медицински проблеми. Затоа е неопходно да се исчисти телото од токсини. Статистичките податоци покажуваат дека околу 100.000 луѓе секоја година одат на операција на дебелото црево, а тоа главно се должи на ...

Read More »

Џони Деп се појавил во Венеција згоден како некогаш и сите ги оставил без здив

Деп во Венеција го промовирал својот нов филм „Waiting For The Barbarians“. Холивудскиот актер Џони Деп (56) се појавил на 76-то издание на Филмскиот фестивал во Венеција и го привлекол целото внимание бидејќи пристинал во својот полн сјај, згоден како некогаш кога бил еден од најпосакуваните холивудски заводници. Џони Деп во последниве неколку години имал свои падови. По четиригодишната врска ...

Read More »

Пет причини поради кои постојано сте уморни

Многу нешта влијаат врз квалитетот на животот, но еден од најважните фактори е спиењето. Доколку преку ноќ често се будите, спиете лошо, веројатно во текот на денот ќе се чувствувате изморени и тоа многу ќе влијае на вашата „функционалност“. Ако тоа трае подолго време се претвора во хроничен проблем во спиењето. Оливија Арезоло, експерт за сонот, ги открива најчестите грешки ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX