ИНТЕРЕСНИ ВЕСТИ

Патник заборавил да го вклучи авионскиот режим на мобилниот телефон, а ова биле последиците

Активирањето на авионскиот режим е дел од рутините за оние кои патуваат, а во случај да заборавите да го вклучите, може да се соочите и со последици. Зависно од типот на летот, доколку не го вклучите авионскиот режим, може и тоа како да добиете висока сметка, бидејќи штом авионот ја напушти вашата земја, тој автоматски се поврзува на авионските антени. ...

Read More »

11-годишно девојче се спасило од киднапер со само едно прашање

11-годишната Медисон се спасила од можно киднапирање бидејќи на странецот кој ја повикал да влезе во неговиот автомобил му поставила едно прашање, пишува “Independent”. Малото девојче и нејзината другарка шетале во близина на паркот во градот Пикан Крик во американската држава Аризона, кога покрај нив застанал маж во бело возило и му кажал на девојчето дека нејзиниот брат доживеал несреќа ...

Read More »

Водата на Марс можеби има доволно кислород да поддржува живот

Долго време се сметало дека Марс е невозможно да поддржува живот. Истражувањата кои траат со декади индицираат дека на планетата можеби сè уште потстои вода, која вклучува езеро под површината.  Сега, нова студија покажува дека депозитите вода под површината, особено блиску до половите, можат да содржат молекуларен кислород – кој е клучен за животот на Земјата. Тоа би значело дека на Марс ...

Read More »

Значењето на новото емоуџи: Мислевме дека никој не го разбира, но всушност еве го одговорот

Сите сопственици на „iOS“ уреди, добија многу нови емоуџија, но едно од нив особено се издвои – бидејќи никој не знае што претставува. Новото емоуџи претставува мешавина од „намигнато“ и „гримаса со румени образи“, а како резултат на тоа, луѓето се потполно збунети за што точно станува збор и кога е соодветно за користење. Секако, интернетот е преплавен со смешни ...

Read More »

(ВИДЕО) Полицијата уапси жена поради кражба на автомобил, а потоа им го украде и нивното службено возило

Снимката од кражба на полициско возило стана вистински хит на социјалните мрежи. Полицајците од Оклахома ја снимиле кражбата, а за сè е одговорна Енџи Фрост (37). Имено, неа полицајците ја стопирале поради сомнение дека вози украден автомобил. Таа се обидела да објасни дека го позајмила автомобилот од пријател, но не знаела дека е украден.  Солзите не ѝ помогнале, па набрзо ...

Read More »

Дали сте знаеле дека во цигарите се додава шеќер?

Малкумина пушачи знаат дека во цигарите се додава и шеќер, покажало новото американско истражување. Истовремено, малкумина од нив се свесни дека додавањето на шеќер го зголемува количеството на токсини во цигарите, пишуваат авторите на истражувањето во списанието “Nicotine and Tobacco Research”. Цигарите содржат природни и додадени шеќери кои ја намалуваат “горчината” на циарите, поради што нивниот чад полесно се инхалира. ...

Read More »

Неверојатно откритие: Што се крие под древните пирамиди?

Во близина на главниот град на Мексико археолозите најдоа скриени тунели и пештера под еден од најважните археолошки пронајдоци, пишува Daily Mail. Таен премин и пештера се пронајдени на околу осум метри под Пирамидата на Месечината, втората најголема пирамида во Мексико. Станува збор за новооткриено обредно место за кое експертите веруваат дека е поврзано со ритуали посветени на подземниот свет ...

Read More »

Кога мразот се топи од површината на Езерото на смртта се открива страшна глетка

Езерото Рупкунд се наоѓа високо на Хималаите, во индијската држава Утараканд, а додека е замрзнато, речиси во текот на цела година, не се разликува многу од другите планински езера. Но, доколку наидете на него кога мразот се топи таму ќе Ве затекне страшна глетка.  Езерото и подрачјето околу него, кое се наоѓа на висина од 5.029 метри надморска височина се ...

Read More »

Катастрофа за време на полетувањето на руската ракета „Сојуз“: Погледнете како астронаутите вешто избегнаа сигурна смрт

Екипажот на „Сојуз“ мораше да изврши принудно слетување после дефектот кој што се случи за време на полетувањето на ракетата од космодромот во Казахстан. Екипажот на ракетата „Сојуз МС-10“ – рускиот астронаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега Ник Хејг успешно се приземјија во Казахстан после хаваријата на руската ракета. Како што пренесуваат руските медиуми, од екипажот успешно успеале да ...

Read More »

Изгледало како терористичкиот напад на 11. септември: Мислевме дека авионот ќе удри во нас!

“Boing C-17” е дел од манифестацијата “RiverFire” која секоја година се одржува во Бризбејн во Австралија. На снимката се гледа голем авион кој лета ниско меѓу облакодери. За среќа, не удрил во ниеден од нив, иако за тоа имало многу шанси.  Еден од исплашените луѓе коментирал како таа сцена го потсетила на терористичкиот напад во Њујорк на 11. септември. Многумина ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX