ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА

Зошто модриците ја менуваат бојата додека поминуваат?

Модриците настануваат кога ќе го удрите коленото или лактот, или ако фатите прст. Тогаш се оштетуваат крвните садови, но не се повредува кожата. Капиларите се наоѓаат помеѓу кожата и другите ткива и кога пукаат, нивната содржина се заглавува помеѓу ткивото. За среќа, кога модринката почнува да менува боја, повеќе не боли. Ако сте се запрашале што се случува со кожата ...

Read More »

Најчестите нуспојави од кето диетата

Ако размислувате да ја држите познатата кето диета која се темели на намален внес на јаглехидрати, а зголемена количина на масти, мора да знаете дека постојат некои нуспојави кои се појавуваат во првите денови или недели. Кето грип Кето грип е најчеста нуспојава, посебно кај луѓе кои консумираат многу јаглехидрати. Се јавува кога ќе се исцрпат залихите на јаглехидрати и ...

Read More »

Пијалак што ќе го исчисти вашето тело од токсини

Кога размислуваме за нашето здравје, треба да посветиме поголемо внимание на цревата и на нашиот дигестивен систем. Ако цревата не функционираат правилно, може да се појават голем број медицински проблеми. Затоа е неопходно да се исчисти телото од токсини. Статистичките податоци покажуваат дека околу 100.000 луѓе секоја година одат на операција на дебелото црево, а тоа главно се должи на ...

Read More »

Пет причини поради кои постојано сте уморни

Многу нешта влијаат врз квалитетот на животот, но еден од најважните фактори е спиењето. Доколку преку ноќ често се будите, спиете лошо, веројатно во текот на денот ќе се чувствувате изморени и тоа многу ќе влијае на вашата „функционалност“. Ако тоа трае подолго време се претвора во хроничен проблем во спиењето. Оливија Арезоло, експерт за сонот, ги открива најчестите грешки ...

Read More »

Зошто понекогаш се штрекнувате додека потонувате во сон?

Дали некогаш ви се случило да се штрекнете баш кога сте почнале да тонете во сладок сон, без да ве разбуди некој намерно? Станува збор за ненамерно грчење на мускулите додека телото се опушта за сон, т.н. хипничко тресење. Live Science објави дека името го добило според состојбата на хипногогија, односно преминот меѓу будност и сон. Грчевите на мускулите може ...

Read More »

Каде грешиме при чистењето на лицето?

Чистењето на лицето е основна рутина кога е убавината во прашање. Сепак, понекогаш и покрај тоа што користиме можеби поквалитетни препарати и ја негуваме кожата, не добиваме добри резултати. Причината може да е во некоја од грешките што ги правите при чистењето на лицето, а ви ги презентираме во продолжение: Температура на вода  Постојат митови кои велат дека топлата вода ...

Read More »

Здравствени проблеми кои може да се решат ако не ги игнорирате знаците на телото

Многупати, кога на телото му недостасува нешто, испраќа знаци, кои повеќето ги игнорираат и ги препишуваат на нешто друго. Многу често, не забележувате кога ви недостасуваат одредени витамини, минерални и други важни супстанци, со кои може да си ги решите проблемите кои се резултат на сигнализација на телото. Па така, ги игнорирате знаците кои телото ви ги испраќа кога има ...

Read More »

Домашни лекови од цитруси за чисто лице, прекрасна коса и заштита од кашлица

Цитрусите содржат неверојатно високо количество на здрави материи што ја разбиваат монотонијата на едноличната зимска исхрана и ни овозможуваат полесно да ги совладаме предизвиците на ладните денови со цел да ги зачуваме здравјето и расположението. Во продолжение следуваат неколку рецепти што едноставно морате да ги пробате. Верувајте ни, ќе бидете воодушевени од ефектот. 1. Прочистувачка маска од портокали Потребни состојки: ...

Read More »

Алтернативни употреби на машината за перење садови

Што друго би можеле да перете во машината за миење садови? Во продолжение ќе пронајдете 12 совети за тоа што смеете, и тоа што не смеете да ставите во машината за садови. Сепак, пред да одлучите да перете нешто на овој начин, секогаш имајте го на ум следново правило: ако станува збор за нешто што не би сакале да го ...

Read More »

Како да го подобрите имунитетот во зимскиот период?

Сезоната на вируси и грип е во полн ек, а во зимскиот период имунитетот може многу лесно да опадне. На кои природни начини може да го подборите имуниот систем?   1. Комбинација на лук и мед Медот е богат со витамини, минерали, антиоксиданси и ензими. Лукот содржи состојки кои добро делуваат на способноста на белите крвни зрнца да се изборат ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX