ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА

Пет причини поради кои постојано сте уморни

Многу нешта влијаат врз квалитетот на животот, но еден од најважните фактори е спиењето. Доколку преку ноќ често се будите, спиете лошо, веројатно во текот на денот ќе се чувствувате изморени и тоа многу ќе влијае на вашата „функционалност“. Ако тоа трае подолго време се претвора во хроничен проблем во спиењето. Оливија Арезоло, експерт за сонот, ги открива најчестите грешки ...

Read More »

Зошто понекогаш се штрекнувате додека потонувате во сон?

Дали некогаш ви се случило да се штрекнете баш кога сте почнале да тонете во сладок сон, без да ве разбуди некој намерно? Станува збор за ненамерно грчење на мускулите додека телото се опушта за сон, т.н. хипничко тресење. Live Science објави дека името го добило според состојбата на хипногогија, односно преминот меѓу будност и сон. Грчевите на мускулите може ...

Read More »

Каде грешиме при чистењето на лицето?

Чистењето на лицето е основна рутина кога е убавината во прашање. Сепак, понекогаш и покрај тоа што користиме можеби поквалитетни препарати и ја негуваме кожата, не добиваме добри резултати. Причината може да е во некоја од грешките што ги правите при чистењето на лицето, а ви ги презентираме во продолжение: Температура на вода  Постојат митови кои велат дека топлата вода ...

Read More »

Здравствени проблеми кои може да се решат ако не ги игнорирате знаците на телото

Многупати, кога на телото му недостасува нешто, испраќа знаци, кои повеќето ги игнорираат и ги препишуваат на нешто друго. Многу често, не забележувате кога ви недостасуваат одредени витамини, минерални и други важни супстанци, со кои може да си ги решите проблемите кои се резултат на сигнализација на телото. Па така, ги игнорирате знаците кои телото ви ги испраќа кога има ...

Read More »

Домашни лекови од цитруси за чисто лице, прекрасна коса и заштита од кашлица

Цитрусите содржат неверојатно високо количество на здрави материи што ја разбиваат монотонијата на едноличната зимска исхрана и ни овозможуваат полесно да ги совладаме предизвиците на ладните денови со цел да ги зачуваме здравјето и расположението. Во продолжение следуваат неколку рецепти што едноставно морате да ги пробате. Верувајте ни, ќе бидете воодушевени од ефектот. 1. Прочистувачка маска од портокали Потребни состојки: ...

Read More »

Алтернативни употреби на машината за перење садови

Што друго би можеле да перете во машината за миење садови? Во продолжение ќе пронајдете 12 совети за тоа што смеете, и тоа што не смеете да ставите во машината за садови. Сепак, пред да одлучите да перете нешто на овој начин, секогаш имајте го на ум следново правило: ако станува збор за нешто што не би сакале да го ...

Read More »

Како да го подобрите имунитетот во зимскиот период?

Сезоната на вируси и грип е во полн ек, а во зимскиот период имунитетот може многу лесно да опадне. На кои природни начини може да го подборите имуниот систем?   1. Комбинација на лук и мед Медот е богат со витамини, минерали, антиоксиданси и ензими. Лукот содржи состојки кои добро делуваат на способноста на белите крвни зрнца да се изборат ...

Read More »

ФРЛЕТЕ ГИ СИТЕ ЛЕКОВИ ВО ЃУБРЕ: ИСПИЈТЕ ГО ОВОЈ ПИЈАЛОК И ГЛАВОБОЛКАТА ЌЕ ИСЧЕЗНЕ КАКО ОД ШЕГА

Предлози кои проверено помагаат. Ако поради главоболка земате различни таблети полни со хемија и разни штетни состојки , размислете за природните методи кои нема да му наштетат на вашиот организам само затоа што имате главоболка. Ви претставуваме неколку предлози кои проверено помагаат. Топла вода со лимон Иако половина исцеден лимон во чаша млака вода може да се консумира секое утро ...

Read More »

Дали пробиотиците се навистина корисни?

Што ако би можеле да земате пилула која би се справила со вашата депресија, констипација, дијареја, егзема, кариес и која би ви го зајакнала имунитетот? Што ако оваа пилула би ве штитела од нечистотиите на светот и би ја вратила рамнотежата на екологијата во вашето тело? Иако за жал оваа пилула не постои, можеби пробиотиците се близу до неа. Популарноста ...

Read More »

Бред Пит и Анџелина Џоли донеле одлука која ќе ги воодушеви нивните фанови

Бред Пит (54) и Анџелина Џоли (43), две години после поднесување на барањата за развод, донеле заедничка одлука, пренесуваат странските медиуми. Тие двајца наводно се подготвени да се договорат околу заедничкото старателство над децата, бидејќи, како што наведуваат медиумите, нивните претходни конфликти само им штетат на нивните деца. Иако Анџелина постојано се обидувала да го оддалечи Бред од децата, односно ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX