ЗАНИМЛИВО

Ако победел Хитлер, вака би изгледал главниот нацистички град на светот

Нацистичкиот главен град на светот би бил плод на умовите на Адолф Хитлер и неговиот приврзаник, Алберт Шпер. Проектот започнал во 1937-ма година. Направена била огромна макета, а цели делови на градот Берлин биле отстранети, се во исто време додека се планирал холокаустот. Хитлер визијата на својата нацистичка дистопија сакал да ја нарече “Welthauptstadt Germania” и требало, во теорија, да ...

Read More »

5 таинствени места на Земјата кои не смеете да ги посетите

Британската влада на островот Груинард спроведе истражување на биолошко оружје, поради што тој остров ќе биде ненаселен во следните неколку стотина години. Без оглед на тоа колку пари ќе имате на располагање за патувања, овие места не можете да ги посетите и не се обидувајте. Островот Груинард  Причина: Тестирање на биолошко оружје Британската влада во 1942 година го купи шкотскиот ...

Read More »

20 видови ретки животни што наскоро може да бидат истребени (фото)

Ловот, загадувањето, сечењето на шумите и уништувањето на природните живеалишта се причините кои доведуваат до загрозеност на многу видови животни коишто се вистинска реткост во животинското царство. Од друга страна, пак, има илјадници луѓе и стотици организации коишто се грижат за заштитата на тие видови, со цел да не ги изгубиме засекогаш. На пример, група луѓе во Канада чуваат стража ...

Read More »

Тим на инженери од Калифорнија со одличен изум: Машина која од воздухот произведува вода!

Тим на инженери од Калифорнија дизајнираа машина која, кога условите се совршени, може од воздухот да произведе околу 1,200 литри вода за пиење. За овој изум добија награда од 1,5 милиони долари. Справата која што е наречена “SkyWater” работи на прилично едноставен принцип – во основа се состои од големи метални котли кои што од воздухот ја кондензираат и потоа ...

Read More »

Неверојатни факти за Млечниот пат

Колку знаете за градот во којшто живеете? Сигурно ви се познати омилените ресторани и како да го избегнете сообраќајниот метеж, но најверојатно не ги знаете сите детали. Истото важи и за нашата галаксија, Млечниот пат. Знаеме дека галаксијата е полна со ѕвезди, супернови, енергија и темна материја, но таа сè уште крие бројни мистерии. Ако сакате да научите нешто повеќе ...

Read More »

Како да ја намалите потрошувачката на гориво?

Независно колку сте голем вљубеник во возењето или не, сепак за секого е важна намалената потрошувачка на гориво. Во прилог се неколку совети, до кои доколку се придржувате ќе обезбедите значајни заштеди: 1. Внимавајте на притисокот на пневматиците бидејќи не само што тој влијае на потрошувачката на гориво, дополнително влијае и на трошењето на пневматикот, и секако на безбедноста на ...

Read More »

26 чудни оптички илузии што ќе го збунат вашиот мозок

Научени сме да им веруваме на нашите очи бидејќи сме убедени дека ништо не може да ги измами. Но некои слики прават да гледаме работи што не сте таму. Причината е што овие слики не ги гледаме со нашите очи, туку со нашиот мозок. А навистина е лесно да го измамите мозокот. Овие 26 оптички илузии ќе ви го докажат ...

Read More »

Трите лоши навики од кои се откажале Марк Кубан, Елон Маск и Бил Гејтс пред да станат успешни

Според експертите, постојат навистина лоши навики од кои би требало да се откажете доколку сакате да станете успешни. Ова се навики кои ги имале и некои од најуспешните луѓе, но ја сфатиле штетата што ја предизвикуваат и успешно се ослободиле од нив. Погледнете за кои станува збор. 1. Престанете да одолговлекувате Сите сме виновни за одолговлекување на некоја задача што ...

Read More »

Момците во овој хороскопски знак најтешко ќе ги освоите

Го „бркате“ со месеци, а тој воопшто не ве забележува? Дали знаете што е во хороскоп? Ова прашање на прва можеби звучи глупаво, но тоа може да биде вистинксата причина за вашиот проблем, бидејќи постои еден хороскопски знак, поради кој момчето може да има такви карактеристики. Станува збор за Стрелците. Тие најчесто одбиваат агресивни жени. Еден познат претставник на овој ...

Read More »

Тајни тунели и соби – еве како изгледа внатрешноста на Кеопсовата пирамида

Кеопсовата пирамида, позната и како Голема пирамида во Гиза или Пирамидата на Куфу, е најстара и најголема од трите пирамиди во некрополата во Гиза и е единственото до денес сочувано светско чудо од седумте чуда на античкиот свет. Во оригинал била висока 146,5 метри, додека денеска е висока 138,8 метри.

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX