ДАЛИ ЗНАЕТЕ

Што се случило на денот кога изумреле диносаурусите?

Астероид удрил во Земјата со јачина од 10 милијарди атомски бомби, предизвикал пожари, цунами и облак од сулфур што го „задушил“ Сонцето и Земјата била „окована“ во мраз, што довело до исчезнување на диносаурусите. Експерти од Универзитетот на Тексас открија, врз основа на примероци собрани од кратерот што го направил астероидот на територија на денешно Мексико, што се случувало на ...

Read More »

По 130 години се промени дефиницијата за поимот килограм

Научниците на 26-от состанок на Општата конференција за тежини и мерки, кој се одржа во Париз, гласаа за нов начин на кој ќе се дефинира поимот килограм, основната мерка за маса. Оваа промена се случува по 130 години откако беше воведена претходната дефиниција за килограм, кога тежината на еден килограм беше измерена според тегот наречен „Големото К“. Според изворите кои ...

Read More »

Кој е единствениот човек што може да патува без пасош ?

Да се патува низ светот без пасош е навистина голема привилегија која ја има само една личност.  Британската кралица Елизабета Втора е владетел на Велика Британија, Канада, Австралија, Нов Зеланд и уште 12 кралски земји од Комонвелтот, што е титула која носи многу привилегии. Една од привилегиите е тоа што кралицата може да патува во странство без патнички документи. Се ...

Read More »

Како изгледаат органите и процесите во нашето тело под микроскоп?

Сè уште се дебатира на темата кој го измислил микроскопот. Но, она во коешто се согласуваат сите е дека оваа направа ни ги отвори портите кон за нас непознат свет. Погледнете како изгледаат разните органи на човечкото тело под микроскоп. 1. Јазик 2. Коска 3. Тенко црево 4. Срце   5. Кожа 6. Очи (ретина) 7. Здрави бели дробови 8. ...

Read More »

(ВИДЕО) Дали знаете како обичното стакло се претвора во огледало ?

Дали некогаш сте се запрашале како од стакло се стигнува до огледало ? Изгледа дека процедурата и не е толку комплицирана, само треба да се знае ”рецептот”.  Стаклото се мести на рамна површина, се прекрива со ,, сврзувачко” соединение, а потоа се истура раствор на сребро нитрат во дејонизирана вода. Растворот којшто е во контакт со стаклото ќе наталожи тенок ...

Read More »

Знаете ли колку изнесува просечниот животен век на овие животни ?

Ние ретко размислуваме за тоа колку долго живеат некои од нашите омилени (а некои и не толку многу) животни? Но, не сте ли љубопитни? Излегува дека некои од одговорите се прилично изненадувачки. Пчела – 4 седмици   Комарец – 2 месеци   Водно коњче- 4 месеци   ​Опосум- 8 години   Зајак од видот Sylvilagus- 12 години   Куче- 13 ...

Read More »

Зошто авиокомпаниите не ставаат обратни седишта во авионите?

Иако авијациските експерти тврдат дека седиштата што гледаат наназад би биле посигурни за патниците во авионите во случај на пад или удар, повеќето авиокомпании најверојатно никогаш нема да воведат такво нешто. Многу истражувања спроведени досега покажале дека седиштата свртени обратно се многу посигурни од класичните што гледаат нанапред во авионот. „Меѓутоа, трошоците за авиокомпаните би биле премногу високи за воведување ...

Read More »

Факти за животните што сигурно не ви ги кажале на училиште

Ако професорите кажуваа за сите овие животни и нивните чудни навики, биологија би им бил омилен предмет на повеќето ученици. Погледнете ги овие неверојатни факти за животинскиот свет кои ги изненадуваат дури и научниците. 1. Јастребот врапчар ја пали тревата за да ги натера глодачите да излезат од дупките Верувале или не, некои птици може да бидат одговорни за шумските ...

Read More »

Само 7 жени во светот можат да носат бело во присуство на папата

Папскиот град се претвора во суверена територија дури во 20-тите години на минатиот век, но Ватикан отсекогаш бил центарот на Римокатоличката црква уште од четврти век. Оттогаш наваму западната црква задржа непроменети многу од традициите, пишува huffingtonpost.com. Една од нив е поврзана со начинот на кој жените треба да се облекуваат кога се во присуство на папата. Поглаварот на Римокатоличката ...

Read More »

Желките дишат преку своите задници за да преживеат под замрзната вода

Што би се случило со повеќето од живите суштества на кои им е потребнен кислород, за да живеат, ако бидат потопени во езеро со температура на водата околу точката на смрзнување во текот на 100 дена? Очигледно, секое такво суштество би умрело од недостиг на кислород. Но, тоа не е случај со желките. Тие се ектотерми т.е. животни кои се ...

Read More »
error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX