loading...

Посни сусамки со локум

Потребни состојки:

200 гр.локум

160-180 гр.шеќер во прав

100 гр.сусам

по желба желе бомбони

– Во сува тава на тивок оган препечете го сусамот.

– Исецкајте ги желе бомбоните.

– На работна површина истурете дел од шеќерот,  ставете го локумот и месете го, се така додека не го потрошите целиот шеќер. Додадете го и препечениот сусам, продолжете да месите.

– Со раката на лесно подмачката проѕирна фолија оформете правоаголна кора, посипете ја со исецканото желе, оформувајте во ролат и понатаму дотерувајки ја формата цело време помагајки си со фолијата.

 

loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!
Inline
Inline
WpCoderX